29ekim

AYAREVİ
Ayarevi değerli madenlerin ayar tespitlerinin yapıldığı laboratuvarlardır. Madenin üretimden üretimin bitiş aşamasına kadar kontrol edilip ayarının belirlenmesini sağlamaktadır. Hem sektörde faaliyet gösteren üretici ve perakendecilere hem de ithalat ihracat yapan firmalara ekspertiz işlemi verilmektedir. İstanbul Kuyumcular Odası Ayarevi T.C  Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu yetkili ayarevi statüsündedir. Merkez ve Kuyumcukent ofis ayarevlerimiz de altın, gümüş, platin, paladyum analizleri donanımlı laboratuarlarda, konusunda uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. İKO Ayarevi bitmiş ürün yarı mamül ve raporluk külçe analizleri de yapmaktadır. 2008 Ağustos ayında İtalya ile yapılmış olan akreditasyon anlaşması ile karşılıklı expertiz kabulü anlaşması imzalanmıştır.

Çağın gerektirdiği her türlü gelişmeleri yakından takip eden İko ayarevi, Has üreticileri, toptan ve perakende satıcılardan aldığı numuneleri ayar kontrolü yaparak piyasada düşük ayarlı altınların üretiminin azalamasını sağlamaya çalışmaktadır. Ayrıca çeşitli nedenlerle emniyete intikal etmiş olaylarda da ayar tespitinde bulunarak emniyet güçlerine yardımcı olmaktadır.

İKO ayarevi T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası genel müdürlüğünün vermiş olduğu “ Özel ayarevi kıymetli maden ve taş ekspertiz yetki belgesi” ne sahiptir.

İko ayarevlerinde analizler uygulanan metodlar son model hassas cihazlarla sıcaklık ve nem sürekli kontol altında tutularak yapılmaktadır. Kimya mühendisi Kimyager, Kimye teknikeri ve sektörde yetişmiş kalifiye personeli ile sektöre hizmet vermektedir.İko ayarevinde altın analizleri güvenirliliği en fazla olan kupelasyon yöntemiyle, gümüş analizleri titrasyon, platin ve paladyum analizleri ise gravimetrik analiz yöntemi kullanılarak yapılmaktadır.

İko ayarevi herkese eşit mesafede duran ve özellikle gizlilik politikasını benimseyen bir yapıya sahiptir.