29ekim

Reşat altın, 104 yıl sonra yeniden basılmaya başlandı

Reşat altın, 104 yıl sonra yeniden basılmaya başlandı

Sektöre hayırlı olsun

İstanbul Kuyumcular Odası Yönetimi’nin Reşat altınları ile ilgili talebi karşılamak ve piyasadaki olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla Darphane Yönetimi ile yaptığımız görüşmeler meyvesini verdi.  Reşat altınlar, 104 yıl sonra yeniden basıldı. Reşat altınlarının yeniden üretimine başlanması nedeniyle bugün Darphane Genel Müdürlüğü'nde yapılan tanıtım toplantısına İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık da katıldı.

Reşat altınlar, ayar, ağırlık ve güvenlikli bir standartla aslına uygun teknik özelliklerde, tekrar üretilmeye başlandı. 5 farklı gramda, 22 ayar olarak üretilen altınlar piyasaya sunuldu. 8 bin 300 adet üretilen reşat altın 6 bin 450 lira civarında satılıyor. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Reşat altının 1909-1918 yıllarında Osmanlı Devleti’nin padişahlık makamında bulunan Sultan Reşad’ın tahta çıkış anısına Darphane tarafından 5 farklı gramaj değerine sahip olarak basıldığını anlattı. Şahin, vatandaşlar tarafından yoğun rağbet görmesi nedeniyle sarrafiye piyasasında yüksek ilgi duyulan Reşat altınların tekrar basılması yönünde gelen talepler doğrultusunda üretim sürecinin başladığını bildirdi.

Aslına uygun tekrar üretim başladı
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin, bahsettiği sebepler nedeniyle üretim hakkı sadece Darphane'de olan Reşat altınların, ayar, ağırlık ve güvenlikli bir standartla aslına uygun teknik özelliklerde, tekrar üretilmeye başlandığını söyledi. Şahin, 5 farklı gramda, 22 ayar (916,6 milyem) olarak üretilen bu altınların, aslına uygun şekilde ayar ve ağırlık toleranslarının binde iki olarak üretildiğini ve bugün itibarıyla piyasaya arz edilmeye başlandığını bildirdi.

Altının ön ve arka yüzünde neler var?
Abdullah Yasir Şahin, tekrar üretimine başlanılan Reşat altınların ön yüzünde V. Mehmed Reşad'ın tuğrasının, çapraz iki meşale ile defne yaprağından çelenk yer aldığını aktardı. Tuğranın alt kısmında Mehmed Reşad'ın cülusunun kaçıncı yıl dönümünde basıldığının yazıldığını dile getiren Şahin, şu bilgileri verdi:

"Tuğranın yanında ise 'reşad' yazar. Yine ön yüzün üst tarafında da 7 tane yıldız vardır. Sikkelerde yer alan meşale, bilgiyi, aydınlığı ve uygarlığı temsil etmektedir. Yapraklı defne dallarından oluşan çelenk, zorluklara tahammülü, gücü, sabrı, bilgeliği ve barışı temsil eder. Yedi adet yıldız ise çeşitli Anadolu ve Rumeli’de bulunan eyaletleri temsil eder. Arka yüzünde İstanbul'da basıldığını belirten 'Azze nasruhu duribe fi Konstantiniyye' yazısı, hemen altında ise Mehmed Reşad'ın tahta çıktığı Rumi '1327' tarihi yer alır. Etrafında ise ön yüzündeki gibi defne yaprağından çelenk yer almaktadır. Üst kısımda ise bir adet yıldız yer almaktadır."

Reşat alacaklara uyarılar
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Şahin, söz konusu ürünlerin Darphane tarafından basılmasının verdiği güvenceye ek olarak, gözle görülemeyecek ölçülerde mikro metinle ilave güvenlik özellikleri kullanıldığını kaydederek, şu uyarılarda bulundu:

"Vatandaşlarımıza, kuyumcularımızdan Reşat altın satın almak istediklerinde mutlaka Darphane tarafından üretilmiş güvenlikli ürünleri talep etmelerini öneriyoruz. Böylece alırken yine aslına uygun olarak basılmış doğru ürünlere sahip olacaklardır. Daha sonra satarken milyem ve gram değerindeki doğruluktan dolayı herhangi bir zararla karşı karşıya kalmayacaklardır. Reşat altınlarda bulunan güvenlik ögeleri yüksek çözünürlükteki akıllı telefonların kameralarıyla rahat ve basit bir şekilde kontrol edebilme imkanına sahiptir. Ön yüzünde bulunan meşalelerden soldakinde ‘yuvarlak’ işaret, sağdaki meşalede ise açıları Darphane tarafından özel yöntemlerle ölçülebilen belirli açılarla üretilmiş, ‘dörtgen’ yer alıyor. Arka yüzeyinde ise defne yaprağından oluşan çelenkteki belirli defne yapraklarında ölçüleri yine Darphane tarafından özel yöntemlerle ölçülebilen ve üretim yılını beliren Arapça 2022 ibaresi yer alıyor. Bu güvenlik öğeleri yer yıl değişecek.”

256
257