HAKKIMIZDA

Yaklaşık 4 bin aktif üyesi ve kurumsallaşan yapısıyla Türkiye’nin en önde gelen meslek odalarından biri olan İKO, kurulduğu 1969 senesinden günümüze sürekli büyüyor ve gelişiyor.

KUYUMCULUK SEKTÖRÜ

Dünya’da M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan altın üretiminin geçmişi Anadolu’da M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanıyor.

ÜYELİK HİZMETLERİ

Üyelerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp karşılamayı hedefleyen İKO, ekspertiz hizmetinden, terazi kontrollerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

EĞİTİM

İKO olarak sektörün büyümesi ve gelişmesinin eğitimle olacağına inanıyor, bu doğrultuda çıraklık, ustalık, okullar, formlar gibi sektörel eğitime dayalı çalışmalar yapıyoruz.

BASIN

Sizler için hazırladığımız Goldnews ve İKOvizyon adlı yayınlarımızla, sektör ve İKO hakkındaki en güncel haberleri paylaşıyoruz.GÜMÜŞ OBJE

 

Osmanlı devleti döneminde gümüş ev eşya üretimi 16 y.y.dan itibaren gelişmeye başlamıştır. Bu devirde Anadolu’dan gelen gümüş ustalarının Kapalıçarşı çevresine yerleşmeleriyle bu bölgedeki gümüş işleme sanatı çok gelişmiştir. 18. y.y da Gümüş ustaları Topkapı Sarayı’nın içinde üretim yapmaya başlamışlardır. Bugün bu eserleri müzelerde ve müzayede salonlarında görmek mümkündür.

Osmanlı dönemi boyunca devam eden gümüş ev eşya üretimi 20. Asrın başlarında savaşlar ve Osmanlı Devletinin yıkılması nedeniyle gerileme dönemine girmiştir. Buna rağmen Kapalıçarşı çevresindeki varlığını sürdürmüştür.

Çeşitli toplumların kültürlerini psikolojik ve sosyolojik açıdan incelediğimizde değişik form ve şekilde kullanım kazanan gümüşün insanlar üzerinde birtakım etkiler bıraktığını adeta büyüleyici çekici sempati kazandırıcı özelliklerini bilmeliyiz. Bunun yanında gümüşün mikrop kırma özelliğinin olduğunu ve bir ev eşyası gibi haftada bir kez pamuklu bez ile elde temizliği yapılırsa değerini koruyan bir ev eşyası olarak yıllarca evlerdeki yerini koruyacağını da bilmeliyiz.

Gümüş eşya el sanatkarları işi ile uğraşan bu değerli kişilerin vizyonu,  aralarında yüzlerce yıldır varolan sevgi ,saygı,birlik ve beraberliğin, tarihi Kapalıçarşı ve çevresindeki hanlarda gümüş işleme el sanatlarının deneyim ve birikimleri doğrultusunda yaşatılması ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlamaktır.

Misyonları ise ; Gümüş el sanatlarının branşlarını tespit etmek ve bu branşlarda faaliyet gösteren sanatkarların envanterlerini çıkartmak amacıyla çalışmalar yapmaktır. Mesleğin branşlarında ihtiyaç duyulan sanatkarların yetiştirilmesini sağlamak amacıyla eğitim faaliyetlerinde bulunmak,üniversiteler ve meslek liselerinin ilgili bölümleri ile bu konularda ortak çalışmalar yapmaktır. Kapalıçarşı ve çevresindeki hanlarda yüzyılı aşan tarihi geçmişe sahip,geleneksel Türk el sanatlarının bir kolu olan gümüş eşya el sanatlarının korunmasını ve yaşatılması için devletin kurumları ile bu doğrulta çalışmalar yapmaktır.

Gümüş el sanatları ile uğraşan ustalarımızın kurmuş olduğu dernek “GESAD” adı altında hizmet vermektedir. Alınacak olan gümüş eşyaların ayarlarında veya herhangi bir sorun çıktığında GESAD ile iletişime geçip sorunlarınıza hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.