HAKKIMIZDA

Yaklaşık 4 bin aktif üyesi ve kurumsallaşan yapısıyla Türkiye’nin en önde gelen meslek odalarından biri olan İKO, kurulduğu 1969 senesinden günümüze sürekli büyüyor ve gelişiyor.

KUYUMCULUK SEKTÖRÜ

Dünya’da M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan altın üretiminin geçmişi Anadolu’da M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanıyor.

ÜYELİK HİZMETLERİ

Üyelerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp karşılamayı hedefleyen İKO, ekspertiz hizmetinden, terazi kontrollerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

EĞİTİM

İKO olarak sektörün büyümesi ve gelişmesinin eğitimle olacağına inanıyor, bu doğrultuda çıraklık, ustalık, okullar, formlar gibi sektörel eğitime dayalı çalışmalar yapıyoruz.

BASIN

Sizler için hazırladığımız Goldnews ve İKOvizyon adlı yayınlarımızla, sektör ve İKO hakkındaki en güncel haberleri paylaşıyoruz.BAŞKAN'IN MESAJI

15 Ocak 2014 tarihinde, farklı medeniyetlerle harmanlanmış Anadolu topraklarında 5 bin yıllık bir geçmişi olan kuyumculuk sektörünü geleceğe taşımak için yola çıktık.

 

Türkiye kuyumculuk sektörü, dünya liginde liderliğe oynayan ülkelerin başında geliyor. Biz de İstanbul Kuyumcular Odası olarak sektörün bu şanlı yürüyüşüne destek olmak için çalışıyoruz. Mıhlayıcısından cilacı ustasına, atölyecisinden yüzlerce insana istihdam sağlayan kuyumcuya kadar sektörün tüm birimleri, Türkiye’yi dünya liderliğine taşımak için işbirliği ve eş güdüm içinde…

 

1980’li yıllardan itibaren önü açılan sektörümüzün günümüzde 200’e yakın ülkeye ihracat yapan bir noktaya ulaşmasının haklı gururunu yaşıyoruz.

 

Bugün ise kuyumculuk sektörü, diğer sektörler gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşının kutlanacağı 2023 yılına kilitlenmiş durumda… Çünkü, 2023 için öngörülen 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde sektörümüzün de 12 milyar dolarla katkı sunması bekleniyor. 2,5 milyar dolarlık doğrudan ihracatı, 40 bine yakın işletme gücü ve 5 bin yıllık deneyimiyle sektörümüz, 2023 hedefini rahatlıkla realize edebilir. Bu güç ve potansiyele fazlasıyla sahiptir.

 

Sektörümüz koşmak istiyor, ihracatta rekor üstüne rekor, iç piyasada ise istihdama daha fazla katkı sunmak istiyor. Ancak, ne yazık ki kuyumculuk üzerindeki mevcut vergi uygulamaları elimizi kolumuzu bağlıyor. Bugün, dünyanın hiçbir ülkesinde iç pazarda katma değere dönüşmek üzere ithal edilen bir hammaddeye yüzde 20 oranında bir vergi yoktur. Yine, Türkiye dışında bitmiş mücevherin bu kadar kolay girebildiği başka bir pazar bulamazsınız. Sadece işçiliğinden alınan yüzde 18 KDV’yle bir sektörü koruyamazsınız. Aksine ithal ikameli bir sektör oluşturursunuz.

 

Biz, 2014 yılının başında göreve “Güven ve Diyalog” sloganıyla geldik. Göreve gelir gelmez vergi uygulamaları ve kredi kartına taksit yasağı başta olmak üzere sektörün acil çözüm bekleyen sorunları çözmek için tüm kapıları zorluyoruz. Bu çalışmaları yürütürken sektörün diğer temsil kuruluşlarıyla işbirliği ve eş güdüm içinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz.

 

Mevcut sorunlardan en küçük atölyeci ve ustanın yanı sıra büyük fabrika sahiplerimizin de olumsuz etkilendiğini iyi biliyoruz. Çünkü, sektörümüz üretici, toptancı ve perakendecileriyle birbirinin içine girmiş ve ayrılmaz bir zinciri oluşturuyor. Zincirin bir parçasında meydana gelecek bir arıza veya noksanlık doğrudan diğer parçaları da işlevsiz kılıyor.

 

İstanbul Kuyumcular Odası olarak sektörün genelini ilgilendiren sorunlara çözüm getirmek için uğraş verirken, bizi biz yapan, İKO’yu en önemli temsil kuruluşlarından biri haline getiren esnaf ve sanatkarlarımızı, fedakar ve çalışkan üyelerimizi de hiçbir zaman unutmayacağız. Kapalıçarşı ve Kuyumcukent’teki üyelerimizin yanı sıra İstanbul’umuzun tüm ilçe, semt ve beldelerinde bizi temsil eden perakendeci dostlarımızın dertleriyle dertleniyor, sorunlarını çözmek için çalışıyoruz.

 

Tek bir hedefimiz var: Kuyumculuk sektörünü yurt içinde ve dünyada herkesin gurur duyacağı ve örnek alacağı bir seviyeye taşımak.

 

Sizin desteğinizle bunu başaracağımıza inanıyoruz. Güzel ülkemizin 100. yaşını kutlayacağı 2023’te sektörümüz de dünya lideri olarak milletimizin bu haklı gururuna ortak olacağına olan inancımız tamdır.

 

Norayr İşler

İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı