İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk!

İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk!

Gerçek bir araştırma üniversitesi olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren İstanbul Şehir Üniversitesi, eğitimde yine farkını ortaya koyarak Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan Altın ve Kıymetli Metaller MBA Programı’na imza attı.

Köklü geçmişiyle 1986 yılından bu yana eğitim ve düşünce hayatına katkı sağlayan Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi, gerçek bir araştırma üniversitesi olma hedefiyle yola çıkarak 2010–2011 akademik yılında ilk öğrencileriyle buluştu. İstanbul Şehir Üniversitesi, öğrencilerin akademik hedeflerini ve yönelimlerini göz önünde bulunduran etkin danışmanlık sistemi, eleştirel bakma yeteneğini geliştirmeyi ve entelektüel derinlik kazandırmayı amaçlamaktadır. Alanında uzman, saha deneyimine sahip, profesyonel kadro öncülüğünde yürütülen yüksek lisans ve doktora programları; toplumsal insani duyarlılığını, araştırma ilgileriyle bir araya getiren akademisyenlerin yetişmesini desteklemektedir. İstanbul Şehir Üniversitesi lisansüstü programlarına kabul edilen lisansüstü öğrencilerini, yurtiçi ve yurtdışı çeşitli araştırma bursları, proje destekleri ve kurum işbirlikleri sayesinde hem akademik hem profesyonel hayatta tam donanımlı bir şekilde hazırlanmaktadır. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve İşletme Enstitüsü çatısı altında MBA Executive programları dâhil olmak üzere 18 yüksek lisans ve 3 doktora programı ile akademik faaliyetlerini sürdüren İstanbul Şehir Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren lisansüstü çalışma sahasında Türkiye’nin ve dünyanın öncü vakıf üniversitelerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Özgün, katılımcı, evrensel ve özgürlükçü bir yaklaşım ile disiplinlerarası ve dinamik bir müfredata sahip olarak tasarlanan lisansüstü programları, toplumun, doğanın ve dünyanın bilgisini üretmeyi ve paylaşmayı hedeflemektedir.

Bu noktada; İstanbul Şehir Üniversitesi olarak MBA–Altın ve Kıymetli Metaller Yüksek Lisansı Programı açma girişimini Sizlerle paylaşmak isteriz. İstanbul Şehir Üniversitesi bu girişimiyle; uluslararası yetkinliğe ve sektör tecrübesine sahip eğitim kadrosu, disiplinel yaklaşım yerine, disiplinlerarası bakış açısı ile analitik eğitim, programa özel tasarlanmış, işletmeye, hayata ve uygulamaya dönük müfredat, esnek yapısı ve geniş seçmeli ders havuzu sayesinde Executive MBA, İş Analitiği, Finans, Bankacılık, İslami Finans ve Ekonomi, Dijital Pazarlama, Yeni Nesil MBA ve Stratejik Marka Yönetimi gibi farklı alanlarda sertifika sahibi olarak uzmanlaşma imkânı, bugünün profesyonelleri ile geleceğin profesyonellerinin buluştuğu yüksek lisans programlarına özgü iş dünyası seminerleri başarılarından aldığı güç, tecrübe ve yetkinliği ile gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

İstanbul Şehir Üniversitesi; iş dünyasında yetkin Altın ve Kıymetli Metaller piyasası bilgi ve beceresine sahip kişilere talep hızla artması, birçok farklı sektörde bu alanda nitelikli uzmanlara ihtiyaç duyulması ve altın ve kıymetli metaller, finans kesiminde son yılların en fazla talep gören yatırım aracı ve kamu kesimleri tarafından ekonomi politikalarında da ciddi anlamda dikkate alınması sebepleriyle MBA–Altın ve Kıymetli Metaller Yüksek Lisans programı açmayı hedeflemiştir.

İstanbul Şehir Üniversitesi olarak, programının hedef ve önemli özelliklerini; altın ve kıymetli metaller sektörü taleplerine uygun esnek, yaratıcı ve konusunda uzman geleceğin profesyonellerini yetiştirmek, profesyonelliğin yanı sıra iletişim, yaratıcılık, inovasyon gibi yönetsel becerileri kazandırmak, altın ve kıymetli metaller konusunda piyasa eksenli bilgi paylaşımı sağlamak, finansal yönetim, pazarlama, insan kaynakları, stratejik yönetim, operasyonel yönetim, yönetim ve organizasyon, finansal raporlama ve işletme muhasebesi gibi iş dünyasının temel fonksiyonlarında yönetsel beceri kazandırmak ve uluslararası üne sahip öğretim üyeleri ve iş dünyasından üst düzey profesyonellerden oluşan seçkin kadro ile teori ve pratiği harmanlayarak özellikle vaka analizi çalışmalarıyla katılımcıları iş dünyasında karşılaştıkları/karşılaşacakları sorunlara karşı daha donanımlı hale getirmek şeklinde özetleyebiliriz.

İstanbul Şehir Üniversitesi bu programı, tercihen üniversitelerin işletme, mühendislik ve benzeri fakültelerinden mezun, altın ve kıymetli metaller alanında kariyer yapmayı hedefleyen ya da bulundukları şirketlerde ilgili alanda çalışan profesyoneller için tasarlamıştır. Program dersleri, hafta sonu (Cumartesi) Kartal–Dragos Kampüsü'nde yapılacak ve öğretim dili Türkçe olacaktır. Programa devam eden profesyonellerin, okuma ve anlama seviyesinde İngilizce bilmeleri ve lisans ve yüksek lisans derecesine sahip olması beklenmektedir. (Tezsiz) Program için ALES zorunluluğu bulunmamaktadır. İstanbul Şehir Üniversitesi bu programı kapsamında; Altın ve Kıymetli Metaller Risk Yönetimi ve Tedarik Zinciri Yönetimi, Bankacılıkta Altın ve Kıymetli Metallere Dayalı Ürünler, Altın ve Kıymetli Metaller İşletmelerinde Denetim Uygulamaları, Altın ve Kıymetli Metallere Dayalı Türev Ürünler, Altın ve Kıymetli Metaller Ticaretinde Vergi Yönetimi ve Dış Ticaret Uygulamaları gibi alan derslerinin yanı sıra alan dışı Finansal Yönetim, Pazarlama Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Stratejik Yönetim, Operasyonel Yönetim ve Yönetim ve Organizasyon gibi alan dışı MBA derslerin verilecektir.

Bu minvalde, İstanbul Şehir Üniversitesi olarak MBA Altın ve Kıymetli Metaller Yüksek Lisans Programı için sizlerle işbirliği yapmayı arzu ediyoruz.

https://www.sehir.edu.tr/tr/akademik/isletme-enstitusu/executive-mba-turkce

 

Saygılarımızla

Prof. Dr. Ahmet Faruk AYSAN

Dekan / İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi

İstanbul Şehir Üniversitesi

 

222