İKO YÖNETİMİ OLARAK ÇALIŞMALARIMIZ…

 İKO YÖNETİMİ OLARAK ÇALIŞMALARIMIZ…

19 Mart 2018 tarihinde yapılan Genel Kurul’da size bazı vaatlerde bulunmuştuk. Geçen süre içerisinde sektörümüzün temsil kurumlarıyla güç birliği yaparak ve eşgüdüm halinde hareket ederek birçok çalışmaya imza attık. İKO Yönetimi olarak bugüne kadar yaptıklarımız, konu başlıklarıyla aşağıda yer almıştır.

Taksit Sorunu ve Çözümü
Kuyumcu mağazalarımızda taksit sayısının artırılmasıyla ilgili seçim öncesi başlattığımız çalışmalar sonuç verdi. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle bankalarla yaptığımız özel çalışma neticesinde, mağazalarımızda bankaların tanımladığı ekrandan yapılabilen çok basit bir işlemle 3 dakikadan az bir süre içinde 12 aya kadar taksit yapabilir duruma geldik. Uygulama, test olarak mağazalarda başladı, yakında bütün sektöre yaygınlaştırılacak ve bu konuda verdiğimiz sözü tutmuş olacağız.

Enflasyon Muhasebesi
Sektörümüzde uygulanan muhasebe sistemi has altın cinsinden takip edilir. Vergi Usul Kanunu TL cinsinden uygulandığı için, has altın fiyatında meydana gelen artışlar kuyumcuları olumsuz etkiliyor. Örneğin; Kuyumcu envanterine 234 TL fiyattan girişi olan ürünler, has altın fiyatı 468 TL’ye çıktığında mevcut kanuna göre %100 kâr ortaya çıkarıyor. Oysaki gerçekte böyle bir kâr söz konusu değil. Ancak, ne yazık ki kuyumcu firmaları, kazanmadıkları gelirin vergisini ödeme durumuyla karşı karşıya kalıyor. Enflasyon muhasebesi/fiktif kârlar sorunuyla ilgili görüşmelerimiz sonuç verme aşamasına geldi.

GLT Geçerlilik
Yönetim olarak yaptığımız görüşmeler sonunda Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), GLT’nin ISO17025 teknik şartlarını karşılayarak uluslararası standartlarda hizmet ürettiğini tescilledi. TÜRKAK tarafından akredite edilmesiyle GLT, dünyada bu belgeye sahip olan sayılı laboratuvarlar arasında yerini aldı.

Can ve Mal Güvenliği
Her gün pek çok esnafımız irili ufaklı güvenlik tehlikeleriyle karşılaşıyor. Ne yazık ki şimdiye kadar alınan önlemler yaşanan tehlikelerin önüne geçmekte yeterli olmamıştır. Kuyumcularımıza kendi güvenlikleri için doğru yapılandırılmış bir güvenlik sistemini önerecek veya mevcut sistemdeki riskler konusunda bilinçlendirecek firmalarla anlaşma çalışmalarımız sonuçlanmıştır. Beyana dayalı, sağlıklı işleyen, ekonomik bir sigortacılık sistemiyle desteklenmeli, emniyet birimlerinin de konuya daha etkin bir şekilde dahil edilmesi gerekiyor.

Fiyat Rekabeti ve Altın Ekran
Piyasadaki fiyat kaynaklı sıkıntılara İKO’nun tavsiye fiyat listelerinin yer aldığı Altın Ekran’la çözmeyi planlıyoruz. Ücretsiz bir hizmet olarak verilen ve bugün sadece İstanbul’da 1,500’ü aşkın kuyumcu noktasında kurulan Altın Ekran’da bir yeniliğe daha imza atarak cep telefonlarında da bu uygulamayı başlatıyoruz.

Merdiven Altı
Merdiven altı çalışan firmaların kayıt altına alınması konusunda sektörün hassas dengelerini gözeterek hareket ediyoruz. Bu kapsamda, bir süredir yoğunlaştırdığımız ayar denetimlerinde firmaların vergi kaydı olup olmadığını da soruyoruz ve kaydı olmayan firma yetkililerine resmi çalışmanın avantajlarını ve devlet teşviklerini anlatıyor ve en kısa sürede kayıt olmaları konusunda telkinlerde bulunuyoruz.

Pazarlama ve Tanıtım Çalışmaları, Devlet Teşvikleri
Bünyemizde sadece devlet teşviklerinin anlatılacağı ve bu konuda izlenecek yolu gösteren Teşvik Masası’nı yakında hayata geçireceğiz. Ayrıca, Tanıtım ve Pazarlama Komisyonu üyelerinin hazırladıkları yeni bir projeyle tüm İKO üyelerinin faydalanabileceği, iç piyasa ve yurt dışında rekabet ve pazarlama güçlerini artıracağı bir süreci başlatıyoruz.

Teşvik Masası’nı kurduk
Daha önce söz verdiğimiz gibi Oda’mız bünyesinde Teşvik Masası’nı kurduk. İKO’da ayda bir gün randevu alınarak ücretsiz danışmanlık desteği veriyoruz.  Talebe göre, teşviklerle ilgili ücretsiz danışmanlık hizmetimizi ayda iki güne de çıkartabiliriz.

Sektöre özel sigorta paketi
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), sektörün can ve mal güvenliği için hayati önem taşıyan kuyumcu sigortası konusunda yeni bir dönemi başlattı. Türkiye genelinde 40 bin civarında kuyumcunun yüzde 40-50 indirimle faydalanabileceği ‘Sektöre Özel Uygun Fiyatlı Kuyumcu Sigortası’, Ekim Fuarı'nda İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), Ak Sigorta ve İntegra Sigorta tarafından tanıtıldı.

İletişim 
Yönetime geldiğimiz ilk günlerden itibaren sosyal medyada çok aktif olmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, İKO ve Gold News dergisinin kurumsal web sitelerini yeniden dizayn ettik ve daha anlaşılır ve takip edilebilir hale getirdik.

Düşük Ayar Denetimi 
Kapalıçarşı ve Kuyumcukent başta olmak üzere uzman ekiplerimizle birlikte denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.

Eğitim 
Sektöre eleman yetiştiren ve destek veren tüm eğitim kurumlarıyla diyalog içerisine geçerek yeni bir sayfa açtık. İKO olarak eğitime verdiğimiz destek devam ediyor.

Açma Kapama saatleri
Açma- kapama saatlerine gereken hassasiyetin gösterilmesi ve kurallara uymayanların cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalması için İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü ve İBB Zabıta Daire Başkanı’yla görüşmeler yaptık. Süreçle ilgili gerekli adımlar atılıyor.

İnternet satışları
İKO, sektörün dış ticaretine katkı sunmak amacıyla geliştirdiği sanal fuar portalıyla dikkat çeken JVF’yle işbirliği yaptı. Dünyanın ilk sanal fuarı olma özelliği taşıyan JVF (jewelryvirtualfair.com), mücevher sektörü oyuncularını, ürünlerini hazırladıkları portal üzerinden 50 ülkedeki dünya alıcılarıyla buluşturma imkanı sunuyor.