Biz birlikte daha güçlüyüz!

Biz birlikte daha güçlüyüz!

Değerli meslektaşlarım,

19 Mart 2018 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısıyla İstanbul Kuyumcular Odası’nda yeni bir dönem başladı. Bu coğrafyada, 6 bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan sektörümüzün kıymetli temsilcileri, İstanbul Kuyumcular Odası’ndaki hizmet sorumluluğunu bize emanet etti. Bugün; artık Cumhuriyetimizin 2023 hedeflerine Türk kuyumculuk sektörümüzü taşımak için var gücümüzle çalışmamız gereken 4 yıllık bir süreç bizi bekliyor. Öncelikle sevgili başkanlarımız Sayın Necati Elidüzgün, Sayın Mustafa Öztepe, Sayın Alaattin Kameroğlu, Sayın Ahmet Karbeyaz ve Sayın Norayr İşler’e yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.

Ekim 2017 fuarından sonra seçim startı verirken size en iyi ve kaliteli hizmeti sunmayı amaçlamıştık. Geçen süre içerisinde perakendecisinden atölyecisine, toptancısından ihracatçısına, cilacısından mıhlayıcısına kadar mesleğimizin her birimiyle bir araya geldik, sorunlarını dinledik. Bugün, sorunları ve çözüm yollarını iyi bilen çok deneyimli bir ekiple işbaşındayız.

İlk günden beri tek bir mottomuz ve sloganımız vardı: Birlik ve Beraberlik. Biz, birlik ve beraberliği sektörün tüm temsil kurumları arasında sağlamak amacıyla bu göreve talip olduk. Çünkü, biz birlikte daha güçlüyüz. İKO, TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi, JTR, İTO, İSO, Kuyumcukent ve Kapalıçarşı sektörümüzün en kıymetli temsil kuruluşları… Bu kurumlar arasında ‘Küçük-büyük’ ve ‘Sen-ben’ kavgası sektöre büyük zarar veriyor, darbe vuruyor. Devlet kurumları karşısında her kafadan ayrı bir ses çıkması, sorunların çözümünü zorlaştırıyor. Sektör olarak dünya liderliğine yürüdüğümüz yolda gücümüzü ve enerjimizi alıyor. Sektörel birlikteliğin en güzel örneğini İstanbul Mücevher Fuarı’nın 3. günü, İTO’nun düzenlediği toplantıda sergiledik. TOBB Kuyumculuk Meclisi Başkanı Sayın İmam Altınbaş, Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Ayhan Güner, İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Sayın Erhan Hoşhanlı ve diğer oda ve dernek başkanlarımızla aynı masada bir araya gelerek sektörümüzün acil çözüm bekleyen sorunlarını Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi’ye iletme fırsatı bulduk. Bakanımız Sayın Tüfenkçi de bu sektörel birliktelikten dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Yeni dönemde neler yapacağız?
İstanbul Kuyumcular Odası’nın en önemli misyonu; öncelikle esnaf ve sanatkarı korumak ve sorunlarına çare olmaktır. Biz de bu misyon üzerine çalışmalarımızı bina edeceğiz. Sektörümüzün de desteğiyle Oda’mızın son 4 yıl içinde bozulan finansal yapısını hızla düzelteceğiz.  2018-2022 döneminde yapacağımız hizmetlerden bazıları aşağıda verilmiştir.

*Kredi kartına taksit sayısını 12 aya çıkartacağız.

*Esnafımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli adımları atacağız

*Haksız fiyat rekabetini farklı sistemleri kullanarak çözeceğiz.

*Atölyecilerimiz için merdiven altı masası kuracağız. İKO bünyesinde bir iletişim sistemi kurularak etkin bir takip ve tespite başlanacaktır. Merdiven altı atölyelerin öncelikle özendirilerek kısa sürede ekonomiye katılması sağlanacaktır.

*Devlet kademeleriyle görüşerek altın muhasebesinin gerektiği şekilde düzenlenmesi sağlanacaktır.
 

*Mevcut ustaların belge alımı kolaylaştırılacak. Yeni açılacak kuyumculara ise bu belgeler zorunlu hale getirilerek sektörün itibarı artırılacak ve ehil olmayanlar kuyumcu olmayacak.

*Pazar günü AVM kuyumcularının açık olması sebebiyle pazar günü nöbetçi kuyumcu uygulamasına isteğiniz doğrultusunda geçilecektir.

*İKO bünyesinde fuar katılımları hakkında bilgi alabileceğiniz, ürettiğiniz ürüne göre, size uygun pazarları tavsiye edecek ve bu fuarlara katılım için gereken tüm destekleri alabilmeniz için bir bölüm kurulacaktır. Böylelikle yurt dışı ve yurt içi istediğiniz fuara maliyetleri düşürüp katılımınız sağlanacaktır.

*İKO bünyesinde sektörün tüm kurumlarında olacak bir hat üzerinden bütün şikayet ve sorunlarınızı anında ulaştırabileceğiniz bir iletişim sistemi kurulacaktır. Bunun yanında, tüm sektör için en yakın kuyumcu uygulaması kurulacaktır.

*Altın ekranlarında fiyat gösterimi yerel esnafımızın sorunlarına yönelik yürürlüğe konulacak ve her semtte aktif çalışan bir İKO temsilcisi olacaktır.

 

Her gün bir yerden göçmek
Ne iyi
Her gün bir yere
Konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan
Akmak ne hoş

Dünle beraber
Gitti cancağızım
Ne kadar söz varsa
Düne ait
Şimdi yeni şeyler
Söylemek lazım.

MEVLANA