HAKKIMIZDA

Yaklaşık 4 bin aktif üyesi ve kurumsallaşan yapısıyla Türkiye’nin en önde gelen meslek odalarından biri olan İKO, kurulduğu 1969 senesinden günümüze sürekli büyüyor ve gelişiyor.

KUYUMCULUK SEKTÖRÜ

Dünya’da M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan altın üretiminin geçmişi Anadolu’da M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanıyor.

ÜYELİK HİZMETLERİ

Üyelerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp karşılamayı hedefleyen İKO, ekspertiz hizmetinden, terazi kontrollerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

EĞİTİM

İKO olarak sektörün büyümesi ve gelişmesinin eğitimle olacağına inanıyor, bu doğrultuda çıraklık, ustalık, okullar, formlar gibi sektörel eğitime dayalı çalışmalar yapıyoruz.

BASIN

Sizler için hazırladığımız Goldnews ve İKOvizyon adlı yayınlarımızla, sektör ve İKO hakkındaki en güncel haberleri paylaşıyoruz.TÜM HABERLER

Başkanlar, “Birlik Taslağı” için Antalya’da toplandı!

haberler 1

Türkiye’deki kuyumcu oda ve dernek başkanları, 15-17 Nisan tarihleri arasında 30 yılı aşan üst çatı kurma hayaline son vermek amacıyla Antalya’da buluştu. Antalya Kuyumcular Odası’nın ev sahipliğinde yapılan çalıştayda başkanlar, İstanbul Kuyumcular Odası’nın uzman bir ekiple hazırladığı Türkiye Kuyumcular Birliği Yasa Teklifi Taslağı’na nihai şeklini vermek üzere bir araya geldi. Antalya Lara’daki Fame Residence’de gerçekleşen toplantıya İstanbul Kuyumcular Odası’nı (İKO) temsilen Başkan Norayr İşler, Başkan Yardımcısı Mustafa Tiryaki ve Türkiye Kuyumcular Birliği Yasa Taslağı’nı hazırlayan Türkiye Kalkınma Bankası Eski Genel Müdürü ve hukukçu Niyazi Eroğlu temsil etti. İki gün süren çalıştaya Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Konya, Uşak, Şanlıurfa, Afyon, Malatya, Amasya, Erzurum, Sakarya, Isparta, Elazığ, Eskişehir, Hakkari, Bartın, Burdur, Adıyaman, Denizli, Kocaeli, Sivas, Manisa, Tarsus, Tokat, Cizre, Balıkesir, Bingöl, Kırıkkale, Karabük ve Bismil’den gelen kuyumcu oda ve dernek başkanları katıldı. İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı ve Antalya Kuyumcular Odası’nın Kurucu Başkanı Orhan Tolunay, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri Adnan Kaya ve Yusuf Kocakahya da çalıştaya katılan isimler arasında yer aldı. Çalıştay Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem’in konuşmasıyla başladı. Erdem, konuşmasına katılımlarından dolayı başkanlara teşekkür ederek başladı ve çalıştayın başarılı geçmesi dileğinde bulundu. Daha sonra çeşitli istişarelerle oluşturulan “Divan Heyeti” oylamaya sunuldu. Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman divan başkanlığına seçilirken Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, Bursa Kuyumcular Derneği Başkanı İsa Altıkardeş, Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul, Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Ali Yazıcı ve taslağı hazırlayan Türkiye Kalkınma Bankası Eski Genel Müdürü Niyazi Eroğlu divan üyeliğine seçildi.

Başkanlar, yeniden bir araya gelecek!
Niyazi Eroğlu, Türkiye Kuyumcular Birliği Yasa Taslağı’nın maddeleri tek tek okudu ve katılımcılardan ilgili maddelerle ilgili görüş ve önerilerini aldı. Çalıştay sonunda katılımcı oda ve dernek başkanları, taslağın geneli üzerinde fikir birliğine varırken, taslağın bazı maddeleri üzerinde de daha fazla çalışılması görüşünü paylaştı.

Antalya şehir turu
Antalya Kuyumcular Odası, başkanlara Türkiye turizminin başkenti sayılan Antalya’nın tarihi ve turistik yerlerini görmeleri için bir şehir turu yaptı. Bu gezide kuyumcu oda ve dernek başkanları, Antalya’nın simge noktalarında hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ve Gala Yemeği
Çalıştaya ev sahipliği yapan Antalya Kuyumcular Odası, başkanların onuruna bir gala yemeği verdi. Yemeğe tüm başkanlar hazır bulunurken, Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul, Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem’e teşekkür plaketi verdi.

Yeni buluşma adresi
Kuyumcu oda ve dernek yöneticileri ile sektörün önde gelen isimleri,  TBMM ve ilgili bakanlıklara sunulacak teklife son şeklini vermek üzere 13-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta düzenlenecek olan Orta Doğu Altın ve Mücevher Fuarı’nda, eylül ayında ise Trabzon Kuyumcular Odası’nın davetiyle Trabzon’da bir araya gelmesi bekleniyor.

 

Taslak Yasa Teklifi’nde neler var?
Taslak, Türkiye kuyumculuk sektörünün yıllardır biriken ve çözüm bekleyen sorunlarına merhem olacak bir maddeler bütününden oluşuyor. Bu taslak TBMM’de yasalaştıktan sonra yürütmenin sağlıklı oluşması için birçok konuda yönetmelikler hazırlanacak. 18 meslek birliğinin kuruluşunda olduğu gibi, tüm oda ve dernekleri şemsiyesi altına alacak olan bir birlik kurulacak. Taslak uyarınca Dernekler Yasası’na tabi olan kuyumcu dernekleri de odalara dönüşecek ve birlik çatısı altına girecek. Ticaret ve sanayi odaları üyesi olan kuyumcular da yeni kurulacak bu yapının içinde temsil edilecek. Türkiye Kuyumcular Birliği hayata geçtiğinde tüm Türkiye’de tek ses olmuş ve güçlü yaptırımı olacak bir yapı ortaya çıkacak. Mevcut uygulamada olduğu gibi parası olan herkes; artık kuyumcu olamayacak.  Sadece bu da değil, kuyumcu mağazalarının da artık belli standartları olacak. Avrupa’da olduğu gibi kuyumcu enflasyonunun önüne geçmek amacıyla nüfus yoğunluğuna göre kuyumcu dükkânı açılmasına izin verilecek.