HAKKIMIZDA

Yaklaşık 4 bin aktif üyesi ve kurumsallaşan yapısıyla Türkiye’nin en önde gelen meslek odalarından biri olan İKO, kurulduğu 1969 senesinden günümüze sürekli büyüyor ve gelişiyor.

KUYUMCULUK SEKTÖRÜ

Dünya’da M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan altın üretiminin geçmişi Anadolu’da M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanıyor.

ÜYELİK HİZMETLERİ

Üyelerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp karşılamayı hedefleyen İKO, ekspertiz hizmetinden, terazi kontrollerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

EĞİTİM

İKO olarak sektörün büyümesi ve gelişmesinin eğitimle olacağına inanıyor, bu doğrultuda çıraklık, ustalık, okullar, formlar gibi sektörel eğitime dayalı çalışmalar yapıyoruz.

BASIN

Sizler için hazırladığımız Goldnews ve İKOvizyon adlı yayınlarımızla, sektör ve İKO hakkındaki en güncel haberleri paylaşıyoruz.TÜM HABERLER

İKO Mücevher Merkezi’nde eğitimler başladı!

haberler 1

Türkiye'nin ilk yerli laboratuvarında yeni bir sayfa açıldı.

2023 yılında 12 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmek isteyen Türk mücevher sektörünün bu hedefine ulaşmasında mesleğin temsil kurumlarının çalışmaları büyük önem taşıyor. Bu hedef ve vizyon kapsamında çalışmalar yürüten Norayr İşler başkanlığındaki İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Yönetimi, ihracat hedefine ulaşmak için çeşitli projeler geliştiriyor. İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle yürüttüğü Kuyumculukta Küresel Liderlik İçin Bilgi ve Teknoloji Odaklı Mücevher ve Değerli Taş Merkezi projesinde yeni bir aşamaya daha gelindi. 1 Şubat 2016 tarihinden itibaren sektör mensupları ve öğrenciler için ücretsiz taş eğitimleri verilmeye başlandı. Proje kapsamında, ilk taş eğitimleri, Marmara Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu Takı Tasarımı Bölümü ve Kemerburgaz Üniversitesi Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü öğrencilerine veriliyor. Şubat ayı sonundan itibaren Mücevher ve Değerli Taşlar Merkezi’nden sektör mensupları da ücretsiz eğitim almaya başlayacak. Marmara Üniversitesi’nin 2, Kemerburgaz Üniversitesi’nin 1 olmak üzere toplam 3 sınıfta 35 öğrenci dönemlik derslerini İstanbul Kuyumcular Odası’ndan alacak. Mayıs ayına kadar her Cuma tam gün eğitim alacak öğrenciler, alacakları sertifikalarla sektörde daha rahat iş bulma imkânı elde edecek.

 

Uzmanlar, eğitimleri izledi!

Eğitimlerin ikinci haftasında İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan uzman Yasemen Özlem Mailoğlu, ziyaretçi olarak derslere girdi. Mailoğlu, öğrencilerle birlikte verilen dersleri dinledi.

 

İKO Gemoloji Laboratuvarı gün sayıyor!

Yapılan ihale sonucu makine parkuru tamamlanan laboratuvar hizmet için gün sayıyor. Mücevher ve Değerli Taşlar Merkezi’ndeki laboratuvar için önümüzdeki aylarda görkemli bir açılış kokteyli yapılması planlanırken bir yandan da uluslararası akreditasyon işlemleri için çalışmalar yürütülüyor. Proje sonunda İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Türkiye’de yüzde 100 yerli uluslar arası geçerliliği olan ve bilimsel temeller üzerine oturtulmuş bir laboratuvara sahip olacak. İKO Gemoloji Laboratuvarı’nda hem sektör mensupları için uluslararası geçerliliği olan sertifikalar düzenlenecek ve hem de tüketiciler satın aldıkları mücevherlere laboratuvardan sertifika alabilecek.