HAKKIMIZDA

Yaklaşık 4 bin aktif üyesi ve kurumsallaşan yapısıyla Türkiye’nin en önde gelen meslek odalarından biri olan İKO, kurulduğu 1969 senesinden günümüze sürekli büyüyor ve gelişiyor.

KUYUMCULUK SEKTÖRÜ

Dünya’da M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanan altın üretiminin geçmişi Anadolu’da M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanıyor.

ÜYELİK HİZMETLERİ

Üyelerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp karşılamayı hedefleyen İKO, ekspertiz hizmetinden, terazi kontrollerine kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

EĞİTİM

İKO olarak sektörün büyümesi ve gelişmesinin eğitimle olacağına inanıyor, bu doğrultuda çıraklık, ustalık, okullar, formlar gibi sektörel eğitime dayalı çalışmalar yapıyoruz.

BASIN

Sizler için hazırladığımız Goldnews ve İKOvizyon adlı yayınlarımızla, sektör ve İKO hakkındaki en güncel haberleri paylaşıyoruz.TÜM HABERLER

İKO, İsrail Elmas Borsası’yla işbirliği anlaşması imzaladı!

haberler 1

Karşılıklı iletişim ilk meyvesini verdi…

Elmas ve taş ticaretinin önde gelen piyasalarından biri olan İsrail, bu potansiyelini 14-18 Şubat tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Elmas Haftası’nda bir kez daha ortaya çıkardı. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Norayr İşler ve Başkan Vekili Sarp Tarhanacı, İsrail Elmas Borsası’nın (İDE) daveti üzerine dünya mücevhercilerini buluşturan bu etkinliğe katıldı. İKO Yönetimi, bu ziyarette İsrail Elmas Borsası’yla işbirliği anlaşması imzaladı ve dünya mücevher piyasasının önde gelen isimleriyle görüş alışverişinde bulundu. Türkiye delegasyonunda Zergeran Kuyumculuk’tan Rıfkı- İsmail Bedir, Sugem Kuyumculuk’tan Yesayi Demir, Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, Mehmet Dayıoğlu (Muhasip), Volkan Öztürk (Öztürk Kuyumculuk) ve Fikret Sancaklı (Serhat Serbes Kuyumculuk) yer aldı.

 

Yeni başkana tebrik ziyareti!

İKO Başkanı İşler ve Başkan Vekili Tarhanacı’yı etkinlikte ilk karşılayan ise İsrail Elmas Borsası’nın eski başkanlarından biri olan Moshe Nissan oldu. İKO Yönetimi, ilk olarak Moshe Nissan’la birlikte Shmuel Schnitzer’in yerine İsrail Elmas Borsası Başkanlığı’na seçilen Yoram Dvash’ı ziyaret etti. Yeni görevi nedeniyle Başkan Yoram’ı tebrik eden İşler ve Tarhanacı, sektörel işbirliği olanaklarını konuştu.

 

Açılış seremonisi, 2. gün yapıldı!

5 gün süren Elmas Haftası’nın açılış seremonisi, 2. günde yapıldı. Seremoniye Dünya Mücevher Konfederasyonu (CIBJO) Başkanı Gaetano Cavalieri, Dünya Mücevher Merkezi Başkanı Eli İzhakoff, İsrail Elmas Borsası Başkanı Yoram Dvash, eski başkanlar Samuel Snitzer Shmuel Schnitzer ve Moshe Nissan’ın hazır bulunduğu törene Türk delegasyonu adına Türkiye’nin İsrail Maslahatgüzarı Cem Utkan, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, Başkan Vekili Sarp Tarhanacı ve sektör firmalarının temsilcileri katıldı.

 

İşbirliği protokolü imzalandı

İstanbul Kuyumcular Odası’nın 2 yıla yakın bir süredir İsrail elmas endüstrisiyle sürdürdüğü görüşmeler, ilk meyvesini verdi. İstanbul Kuyumcular Odası’yla İsrail Elmas Borsası, işbirliği anlaşması imzaladı. İKO Başkanı Norayr İşler’le İsrail Elmas Borsası Başkanı Yoram Dvash tarafından imzalanan (mutabakat) işbirliği anlaşmasına göre, “Taraflar, arasındaki ticari ilişkileri sağlamlaştırmak ve ticareti kolaylaştırmak amacıyla, ortak faaliyetlerde bulunma, üyelerini tarafların ayrı ayrı sektör etkinliklerine katılma konusunda teşvik etme, her iki tarafın ilgisini çekebilecek konular amacıyla periyodik istişarelerde bulunma konusunda mutabakata varılmıştır.” ifadesine yer verildi. İşbirliği protokolünde, her iki tarafın elmas ve kuyumculuk sektörlerindeki önemlerine dikkat çekildi ve karşılıklı işbirliği ve ortaklıkların kurulması gerektiğine dikkat çekildi. Anlaşmaya imza atan İsrail Elmas Borsası Başkanı Dvash ve İKO Başkanı İşler, “15 Şubat 2016” tarihinde imzalanan mutabakatın bir başlangıç olduğunu, gelecekte karşılıklı yeni işbirliklerin rotasını çizeceğini dile getirdi.

 

İşbirliği görüşmeleri

İKO Başkanı Norayr İşler ve Başkan Vekili Sarp Tarhanacı, etkinlik sırasında Dünya Mücevher Konfederasyonu (CIBJO) Başkanı Gaetano Cavalieri ve Dünya Mücevher Merkezi Başkanı Eli İzhakoff’la bir araya geldi ve karşılıklı işbirliği imkanlarını görüştü.

 

Gala yemeği

Elmas Haftası’nın ikinci gününde katılımcı ve ziyaretçilerin onuruna Leonardo City Tower Hotel’de “Gala Gecesi” gerçekleştirildi. Galada, Türk delegasyonunu temsilen İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes’le birlikte İsrail Elmas Borsası Başkanı Yoram Dvash ve Eski Başkan Moshe Nissan’a çini tabak hediye etti.