Dükkânların yasak olmasına rağmen açılması esnafı çileden çıkardı
Dükkânların yasak olmasına rağmen açılması esnafı çileden çıkardı
Fatih esnafının pazar günü isyanı

Fatih’te faaliyet gösteren kuyumcu esnafı, pazar günleri dükkân açan meslektaşlarının işlerini baltaladığını ileri sürüyor. Esnaf,  İKO’dan bu konuda destek bekliyor.

Feriha Saygınsoy-Ceren Ceyhan

 İstanbul’un eski ilçelerinden biri olan Fatih’te 1973 yılından beri kuyumcular faaliyet gösteriyor. Tarihi ve turistik önemi büyük olan ilçede hizmet veren perakendeci kuyumcu sayısı, 40’a yakın… Birkaç esnafın, yasak olmasına rağmen pazar günleri de dükkânlarını açık tutması, kuyumcuları çileden çıkarıyor. Fatih kuyumcu esnafı, bu sorunun çözülmesi için İstanbul Kuyumcular Odası’ndan destek bekliyor.

 

İKO’dan daha çok ilgi bekliyoruz

Hayrettin Tarlak / Cengiz Kuyumculuk

48 yaşındayım ve 11 yaşından beri bu mesleği yapıyorum. Daha önce Kapalıçarşı’da çalışıyordum. 1984 yılında Fatih’te hizmet vermeye başladım. 2005 yılından beri işlerimiz kötü gidiyor. Ben aynı zamanda saatçilikte yapıyorum, eğer saatçilik yapmasaydım şimdiye kadar iflas etmiştim. Güvenlik konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Alarmım var bu da benim için yeterli oluyor. İKO’dan daha  çok ilgi bekliyoruz. Bizim sorunlarımızla yeterince ilgilenmiyor.

 

Krizden fazla etkilenmedim

Hayrettin Özdemir/ Hayri Kuyumcusu

45 yıldır bu sektörün içindeyim. 20 yıldır Fatih’te hizmet veriyorum. Fatih, kuyumculukta çok geride duruyor. Bunun nedeni yine biziz. Herkes, diğerinin  kuyusunu kazıyor. Perakende kuyumculuk yaptığım için krizden çok fazla etkilenmedim. Güvenliğimizi kamera ve alarm  almaya çalışıyoruz. İKO’nun verdiği hizmetlerden memnunum.

 

Herkese açılış izni verilmemeli!

Mehmet Uğur İnce / Güven Kuyumcusu

Mesleğe 1976 yılında Kapalıçarşı’da atölyecilik yaparak başladım. 1982 yılından itibaren Fatih’teyim. Fatih’te çok fazla kuyumcu var. Kuyumculukla ilgisi olmayanlar bile dükkân açıyor. Maalesef açılış izni veriliyor. Güvenlik konusunda bir sıkıntımız yok, burada fazla hırsızlık olayları olmuyor. Önceden işlerim iyiydi; fakat ekonomik kriz olunca işler kötüleşti. Müşterilerim eskisi gibi ürün talep etmiyor. Ayar denetimi konusunda İKO’dan memnunum; ama terazi kontrolü konusunda memnun değilim. Örneğin; terazi damgalamak için buraya gelmişler. Ben, dükkânda yoktum ve bana haber verilmedi. Bu nedenle terazimize damga vurulmadı. 

 

Bir kısım esnaf, pazar günü dükkân açıyor

İlhan Baysal / Safa Kuyumcusu

1982 yılından beri Fatih’te bu mesleği yapıyorum. Fatih’te ilk kuyumcu 1974’te kuruldu. O günden bugüne kadar iş oranları çok düştü. Sektörde şu anda Fatih iyi bir yerde. Perakende kuyumculuk yapan biri olarak, müşteriye mal satmaktan ziyade, malımı çaldırmamaya çalışıyorum. Bir kısım esnafın yasak olmasına rağmen Pazar günleri dükkân açması bizi olumsuz etkiliyor. Müşteri pazar günleri de açık olduğunu bildiği için cumartesi yapacağı alışverişi pazar günü yapıyor. İKO’nun faaliyetlerinden çok memnunum. Kuyumcular Odası’nda geçmişe göre büyük gelişme var. İKO’dan beklentim; kuyumcuların semtlerde dernekleşmesi ve birlik olmasını sağlaması.

 

İKO, pazar günü dükkân açan esnafı engellesin!

Ali Akbal / Akbal Kuyumculuk

1995 yılından beri Fatih’te hizmet veriyorum. Bu mesleğe Kapalıçarşı’da atölyecilik yaparak başladım. Sektörde Fatih’in önemi büyük; fakat Kapalıçarşı’ya yakın olması da ayrı bir dezavantaj. Kapalıçarşı’daki toptancıların perakende mal satmaları bizi doğrudan etkiliyor. Vatandaşın alım gücü düştü. 50 YTL’ye yüzük var mı?’ diye soranlar var. İstanbul Kuyumcular Odası’ndan bir şikâyetim yok, verdiği hizmetlerden memnunum. İKO, gereken her şeyi yapıyor. Pazar günleri diğer esnafın çalışmasını engelleseler çok daha iyi olacak.

 

İlçede kuyumcu sayısı fazla

İbrahim Işık Söylev/ Nisa Gümüş

1962 doğumluyum. 35 yıldır bu sektörün içindeyim. Fatih’te gerekenden fazla kuyumcu var. Güvenlik konusunda sıkıntı yaşamıyorum, zaten burada hırsızlık olayları olmuyor. Son zamanlarda işler çok durgunlaştı. İstanbul Kuyumcular Odası’nın faaliyetlerinden çok memnunum. İKO, eskiye göre çok ilerledi, çok takdir ediyorum.