İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI
  İletişim İnsan Kaynakları Anasayfa
 
YAYINLAR
GOLDEN SHINE
İKO VİZYON
GOLD NEWS
EĞİTİM
Mesleki Örgün Eğitim Kurumları
Mesleki Yaygın Eğitim Kurumları
Ön Lisans Programları
Yüksek Lisans Programları
Yurtdışında Eğitim
Özel Eğitim Merkezleri
Kalfalık - Ustalık Belgesi
STAJLAR
Kuyumculuk Sektöründe Staj
Staj Yeri Talep Formu
Stajyer Öğrenci Talep Formu
TEŞVİKLER
FUARLAR
İNSAN KAYNAKLARI
GENEL KONULAR
Vergi Takvimi
Bunları Biliyor musunuz?
Kapalıçarşı
Kuyumcu Sözlüğü
SEKTÖREL FAALİYETLER
 E-Posta Ekle
E-Posta

KAPALIÇARŞI
 
Kuyumculuk sektörünün kalbinin attığı yer…


Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u aldıktan sonra şehrin dahilindeki çarşılar, dükkanlar, hanlar, hamamlar, evler ve camiler yapılmasını emretmişti.

Şarkta bez satılmak için yapılmış, daha sonra her nevi kıymetli eşyanın alım-satımına tahsis olunmuş kapalı çarşılara bedesten denirdi.

Fatih Sultan Mehmet’in eski sarayın yanına yaptırttığı bedesten, sonraları eski bedesten, iç bedesten yahut Cevahir Bedesten’i diye anılmaya başlandı. Bunun ilerisine yapılan ve yeni bedesten denilen Kapalıçarşı da bir yolu pamuk, bir yolu ipekle dokunan ve sandal denilen bir nevi kumaş satışına tahsisinden dolayı, Sandal Bedesteni ismini almıştı. Her iki bedestende de Fatih devri inşa karakterleri hakimdir.

Eski zenginler, tacirler mücevherlerini ve kıymetli altın, gümüş eşyalarını bedestendeki kasalarda küçük bir ücret mukabilinde saklardı. Bedestende dünyanın ve imparatorluğun her tarafından toplanmış, mücevherler, altınlar, silahlar, kıymetli kumaşlar, şallar, halılar ve her nevi kıymetli eşya bulunurdu. Buradaki esnaf şehrin en zengin esnafıydı.

Kapalı.arşı muhtelif zamanlarda tamirler görmüş ve 1894 depreminden sonra esaslı tadilata uğramıştır.
 
19’uncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa menşeli kumaşların geniş oranda ülkemize ithali, bedestenlerimizin yerli el dokuması kumaş ticaretini sekteye uğratmış, bankaların açılmaya başlaması da bedestenlerin banka hizmetine son vermiştir.

Bu suretle eski bedesten, mücevherat, halı, antika eşya satışı ile hizmete başlamış, Sandal Bedesteni de faaliyetini durdurmuştu. 1914 yılında burası İstanbul Belediyesi tarafından satın alınarak bir umumi mezat yeri haline sokuldu. Sonradan bundan vazgeçildi, ama mezat bir çok güzelliği de ortaya çıkarmıştı.

Her devirde hayatımızı aksettiren çarşı, yabancı seyyahların kitaplarında, yabancı ressamların fırçalarında, binbir gece masalları gibi yaşatılmıştır.

3000’den fazla dükkanın bulunduğu Kapalıçarşı’yı, her gün mevsimine göre, 250,000 ila 400.000 kişi ziyaret etmektedir. Kaybolmaya yüz tutmuş bir çok mesleği, kendisine has kültürüyle yaşatan Kapalıçarşı, dünyanın en eski, en büyük ve en çeşitli üretimlerinin sergilendiği bir mekandır.

 

 
 
Yazdır | Arkadaşıma Gönder
 
Ana Sayfa   |   .
 
İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI © 2007 | Her Hakkı Saklıdır | Detaylı bilgi için: info@iko.org.tr
Web Sitesi Tasarımı ve Programlama | Webpaketi.com