İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI
  İletişim İnsan Kaynakları Anasayfa
 
YAYINLAR
GOLDEN SHINE
İKO VİZYON
GOLD NEWS
EĞİTİM
Mesleki Örgün Eğitim Kurumları
Mesleki Yaygın Eğitim Kurumları
Ön Lisans Programları
Yüksek Lisans Programları
Yurtdışında Eğitim
Özel Eğitim Merkezleri
Kalfalık - Ustalık Belgesi
STAJLAR
Kuyumculuk Sektöründe Staj
Staj Yeri Talep Formu
Stajyer Öğrenci Talep Formu
TEŞVİKLER
FUARLAR
İNSAN KAYNAKLARI
GENEL KONULAR
Vergi Takvimi
Bunları Biliyor musunuz?
Kapalıçarşı
Kuyumcu Sözlüğü
SEKTÖREL FAALİYETLER
 E-Posta Ekle
E-Posta

Eyüp’ten ‘nöbetçi kuyumcu’ talebi

Eyüp’ten ‘nöbetçi kuyumcu’ talebi

Eyüp’te faaliyet gösteren kuyumcu esnafı, ‘nöbetçi kuyumcu’ uygulamasına geçilerek, pazar günleri her ilçede bir kuyumcunun açık olmasını istiyor.

CEREN CEYHAN-FERİHA SAYGINSOY

İstanbul’un fethinden sonra Türklerin sur dışında kurduğu ilk yerleşim merkezi olan Eyüp, sadece kurumsal, ekonomik ve politik bir olgu değil, aynı zamanda tarihsel gelişim süreci içinde önemli yere sahip… Eyüp ismini ilçe sınırları içinde bulunan Eyüp Ensari türbesinden alıyor. İlçede Eyüp Sultan Camii olmak üzere Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tarihi eser bulunuyor. Tarihi eser varlığının çokluğu ilçeyi turistik açıdan önemli kılıyor.

Yaklaşık 255 binlik bir nüfusa sahip olan Eyüp’te eskiden halkın geçim kaynağı büyük ölçüde çevredeki fabrikalardı. Fabrikalar, bir yandan Eyüp halkı için iş imkanı oluştururken diğer yandan başka ilçelerden çalışmaya gelenler, Eyüp esnafı için müşteri potansiyeli oluşturuyordu. Ancak zamanla fabrikalar kapanınca ilçenin geçim kaynağını ticaret oluşturmaya başladı. Küçük esnafın çoğunlukta olduğu Eyüp’te kuyumculuk da önemli bir yer tutuyor. 1970’li yıllardan beri ilçede kuyumcu esnafı hizmet veriyor. 1990’lı yıllarda bu sayı 15-16’ya yükselse bile bugün ilçede faaliyet gösteren kuyumcu sayısı 8.

Kuyumcu esnafı, küresel kriz nedeniyle küçülen pastadan daha fazla pay almak için pazar günleri de çalışmak istiyor. Esnaf, bu kapsamda ‘nöbetçi kuyumcu’ uygulamasına geçilerek, pazar günleri her ilçede bir kuyumcunun açık kalmasını talep ediyor.

Eyüp kuyumcu esnafı, İKO Vizyon’a konuştu.

Pazar günleri çalışmak istiyoruz
Hüdaver Türkdoğan / Hüdaver Mücevherat&Kuyumculuk
1980 yılından beri Eyüp’te kuyumculuk işiyle uğraşıyorum. Her geçen gün iş potansiyeli düşüyor. Kriz nedeniyle sıkıntı çekiyoruz. Eyüp’te kuyumculuk 1970’lerde başladı. O zamanlarda bu kadar çok ürün çeşidi yoktu. Şimdi hem ürün çeşidi çoğaldı, hem de müşteri daha seçici oldu, bilinçlendi. Müşterimiz 14 ayar alıyor. 22 ayarda çok alıcı yok. Bir güvenlik şirketine bağlıyız. Kamera ve alarm sistemimiz var. Eyüp’te hırsızlık olayları çok fazla yaşanmıyor. Pazar günleri çalışmak istiyoruz; ama izin verilmiyor. Başka semtlerde pazar günleri bile dükkân açıldığını duyuyoruz. İKO’dan memnunuz. Ellerinden geleni yapıyorlar.

Herkes kurallara riayet etmeli
Fahri Külekçi / Erol Kuyumcu
1996 yılından beri Eyüp’te hizmet veriyorum. 1970’li yıllardan beri Eyüp’te kuyumculuk yapılıyor. İlk zamanlarda birkaç taneydi. Sonra bu rakam 15-16’ları buldu. Şu anda 8 tane kuyumcu var. Bu sayı Eyüp için ideal bir sayı. Müşteri potansiyelimiz genelde bilezik ağırlıklı. Düğün alışverişleri yapmaya gelen müşterilerimiz de var. Daha önce düğün alışverişleri daha fazlaydı; ama Alibeyköy ve Gaziosmanpaşa’da da kuyumcular açılınca işler azaldı. Küresel ekonomik kriz de buna eklenince iş potansiyeli oldukça düştü. Semtte açma-kapama saatleri konusunda bazı sıkıntılar vardı; ancak bu sıkıntılar giderildi. İKO’yla çok işimiz olmuyor. Oda’nın mağdur olduğumuz durumlarda yanımızda olmasını istiyoruz. İKO’nun bünyesinde vermiş olduğu pırlanta ve yabancı dil kursları güzel bir hizmet. Özel günlerde açma- kapama saatleriyle ilgili bazı sıkıntılar yaşıyoruz. İlçe emniyettinden izin almak zorunda kalıyoruz. Bize izin verilmiyor; ama öte yandan Fatih ve Gaziosmanpaşa’daki esnafın dükkânlarını açtığını duyuyoruz. Konuyla ilgili İKO’nun harekete geçmesini bekliyoruz. Zaman zaman İKO sektör içinde anket yapabilirse sıkıntı ve dilekleri öğrenmiş olur.

Eskiden müşteriler daha bilinçliydi
Mesut Çavuş/ Has Kuyumculuk
20 yıldır buradayım. Eskiden işler daha iyiydi. Şu anda müşterilerimiz altın bozduruyor. Krizden dolayı alım yapan müşteri sayısı az, bozduran müşteri ise oldukça fazla. Burada Eyüp Camii olduğu için semte gelen giden çok; ama kuyumculara uğrayan yok. Esnaf, kendi gayretleriyle iş yapmaya çalışıyor. Eskiden müşteriler daha bilinçliydi. Alışverişlerde bizi bu kadar zorlamıyorlardı. Güvenliğimizi kamera ve alarm sistemiyle sağlıyoruz. Bu da yeterli bizim için. Eleman sayımızın fazla olması da bizim için avantaj. Fazla bir problem yaşamıyoruz. İKO’nun çalışmalarından memnunuz.

İKO, iyi çalışıyor!
Mithat Çavuş /Çavuşoğlu Kuyumcusu

90’lı yıllardan beri Eyüp’teyim. 90-98 yılları arasında fevkalade iş vardı. Ondan sonra her geçen gün yavaşlama oldu. Krizden sonra ise iyice kötüleşti. Fiyatlar çok yükseldi bu nedenle de müşteri azaldı. Müşterilerimiz genelde tasarrufa dayalı sarrafiye ürünler alıyor. 14 ayarın da müşterisi var. Eyüp’teki kuyumcu sayısı semt için yeterli. Mağaza güvenliğini kamera ve alarm sistemiyle sağlıyoruz. Bugüne kadar güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yaşamadık. İKO’nun çalışmalarından memnunuz. 

Nöbetçi kuyumcu olmalı!
Yusuf Aysal/ Elit Mücevherat
30 yıldır kuyumculuk yapıyorum. İlk başladığımız yıllarda çeşit bu kadar fazla değildi. Müşteriler de bilinçli değildi. Günümüzde ise kültür seviyesi değişti ve rekabet arttı. Kamera sistemimiz ve alarm düzeneğimiz var. Eskiye nazaran da çok hırsızlık olayları olmuyor.  Eyüp’te 8 kuyumcu var. Bu sayı Eyüp için fazla. Eskiden daha fazlaydı. Eyüp’te bundan sonra başka kuyumcular tutunamaz. Biz buranın yerlisi olduğumuz için bize güven daha fazla. Yeni yer açan iş yapamaz. Bizim bir takım eksikliklerimiz var. Aramızda birlik yok. İKO’nun bu konuda bir şeyler yapmasını bekliyoruz. Bir de pazar günleri için nöbetçi kuyumcu uygulaması getirilebilir. Kuyumcular Odası bu konuda bir şeyler yapabilir.

Pazar günleri de çalışmak istiyoruz
Oğuz Şen /Şenay Kuyumculuk
16 yıldır bu işi yapıyorum. Eskiden fazla çeşit olmamasına rağmen iş vardı. Kısıtlı sermaye gücüyle çok iş yapardık, bugün ise çok sermayeyle az iş yapıyoruz. Krizden çok etkilendik.  Altın fiyatının yükselmesi iş potansiyelini azaltıyor. Eskiden düğün alışverişleri olurdu. Şimdi sadece alyans pırlanta alınıyor. Altına düşkünlük yok. Beyaz altın ve gümüş revaçta. Şu anda ilçede 8 kuyumcu var, bu sayı bile Eyüp için fazla. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi nüfus yoğunluğuna göre belli bir standart getirilmeli. Pazar günleri de dükkân açmak istiyoruz; ama buna izin verilmiyor. Diğer yandan Fatih’teki bazı kuyumcuların pazar günü çalıştıklarını biliyoruz. İstanbul Kuyumcular Odası’nın bu konuyla ilgili harekete geçmesini istiyoruz.


 

 
 
Yazdır | Arkadaşıma Gönder | Yorum Ekle
Diğer Son 10 Başlık
Eskimiş fuarcılık anlayışını değiştirdik
Mücevher modası defilesi gelenekselleşiyor
Atölyeciler ayar denetimlerini destekliyor
Fuarda Golden Shine Parıltısı
İKO Yabancı dil sınıflarının sayısı arttı
Vergi Düzenlemesi Torba yasaya girdi...
İKO'DAN DUBAİ ÇIKARTMASI
ÖTV sorunu Elmas Borsası’yla aşılacak
GESAD’ta kan değişikliği
İKO AYAREVİ
Tüm Haberler

Tüm Yorumlar
Hiç Bir Yorum Bulunmuyor
 
Ana Sayfa   |   .
 
İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI © 2007 | Her Hakkı Saklıdır | Detaylı bilgi için: info@iko.org.tr
Web Sitesi Tasarımı ve Programlama | Webpaketi.com