İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI
  İletişim İnsan Kaynakları Anasayfa
 
YAYINLAR
GOLDEN SHINE
İKO VİZYON
GOLD NEWS
EĞİTİM
Mesleki Örgün Eğitim Kurumları
Mesleki Yaygın Eğitim Kurumları
Ön Lisans Programları
Yüksek Lisans Programları
Yurtdışında Eğitim
Özel Eğitim Merkezleri
Kalfalık - Ustalık Belgesi
STAJLAR
Kuyumculuk Sektöründe Staj
Staj Yeri Talep Formu
Stajyer Öğrenci Talep Formu
TEŞVİKLER
FUARLAR
İNSAN KAYNAKLARI
GENEL KONULAR
Vergi Takvimi
Bunları Biliyor musunuz?
Kapalıçarşı
Kuyumcu Sözlüğü
SEKTÖREL FAALİYETLER
 E-Posta Ekle
E-Posta

ÖTV sorunu Elmas Borsası’yla aşılacak

 

İKO, İAB ve İDMMİB yöneticileri, Altın Borsası bünyesinde açılan Elmas Borsası'nı değerlendirmek için bir araya geldi. Konferansta, pırlantadaki ÖTV sıkıntısının Elmas Borsası kanalıyla aşılabileceği üzerinde duruldu.

Sektörün iki önemli temsilcisi İKO ve İDMMİB, uzun süredir maliye yetkili-leriyle ÖTV'nin sıfırlanması veya makul bir seviyeye indirilmesi konusunda görüşmeler yapıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde pırlantadan ÖTV alınmadığının altını çizen sektör mensupları, devletin ÖTV'den beklediği geliri tahsil edemediğinin altını çiziyor.

Hem iç piyasa hem de ihracatta sektörü zora sokan ÖTV sorununun çözülmesi için birçok kez Ankara yolunu tutan İKO ve İDMMİB Yönetim Kurulu Üyeleri, pırlantadaki yüksek ÖTV'nin kuyumculuk sektörünü kayıt dışına ittiğini savunuyor. Sektör ÖTV'yi tartışırken, Altın Borsası bünyesinde açılan Elmas Borsası, pırlanta sektörünün önde gelen isimleri, İstanbul Kuyumcular Odası, İstanbul Altın Borsası ve İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen konferansta buluştu. Borsanın resmi açılışı önümüz-deki dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.
7 Ocak'ta Beyazıt President Otel'de düzenlenen arama konferansına İstanbul Altın Borsası İAB Başkanı Osman Saraç, İKO Başkanı Alaattin Kameroğlu ve İDMMİB Başkan Vekili İmam Altınbaş konuşmacı olarak katıldı. Elmas Borsası hakkında sektörü bilgilendirmek amacıyla yapılan konfe-ransa, pırlantadaki ÖTV damgasını vurdu. Konferansta öne çıkan konulardan biri de, Türkiye'nin geçen yıl dahil olduğu Kimberley Süreci oldu.
 
ÖTV’ye bir çare…
İKO Başkanı Kameroğlu, ham elmas ve pırlanta borsasının alt yapısını oluşturmak; sektör- borsa iletişimini sağlamak, sektörü bilgilendirmek ve sektörün bu konulardaki düşüncelerini almak adına bu konferansı düzenlediklerini söyledi. Kameroğlu, “Sektörün pırlanta bölümü, eğer bir çare bulunmazsa mevzuat ya da işlemlerle ilgili karaya oturacak. Yaklaşık 100 bin kırat civarında pırlanta taş beyan ediliyor. Devlet bundan 1,5 milyon dolar civarında ÖTV alıyor. Bu ülkeye yaklaşık 700 milyon dolar civarında çıplak taş geliyor, 1 milyar dolar civarında mücevher alışverişi oluyor. Dolayısıyla biz de bu işte sıkıntılıyız” dedi.

Sektörün, vergiden kaynaklanan sorunları ya da kayıt dışılığı üzerlerinden atmasının zamanının geldiğini anlatan Kameroğlu, “Vergi kalktığında, kayıt altına girme konusunda herhangi bir engel kalmayacak” şeklinde konuştu.

Vergi engelini aşmanın yolu: Borsa
İAB Başkanı Osman Saraç ise, İstanbul Altın Borsası’nın geçen yıl itibariyle 7,3 milyar dolarlık bir işlem hacmi gerçekleştirdiğini söylerken, “Biz kıymetli madenlerdeki bu büyük hacmin yanı sıra, kıymetli taş alanında da organize bir piyasanın oluşması arzusundayız” dedi. Saraç konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Türkiye’deki yasal engeller ve vergisel yükümlükler dolayısıyla, borsa bünyesinde bir piyasanın bulunması zarureti ortaya çıkıyor. Vergi engeli kendiliğinden ortadan kalkmadığı için borsamız bünyesinde bir piyasanın oluşması, bu vergi engelini aşmanın da bir yolu haline gelebilecek.”

Sisteme dört farklı yoldan üye olunabileceğini belirten Saraç, “Sıfırdan üye olabilir, mevcut üyelerden birini satın alabilir ya da ortaklık kurabilirsiniz. Ancak üye olmayanlar da rahatlıkla gelip işlem yapabilecek. Sadece vergi numarasıyla birlikte pırlantanın ağırlığını kaydedeceğiz. Bir de kıymetli madenler işlemlerinde kullandığımız komisyon oranını uygulayacağız. Ayrıca 50 bin dolar giriş aidatı ödeniyor. Üye olursanız; borsanın yönetiminde, genel kurullarda söz hakkınız var” dedi.
Sektörde bulunan herkesin ÖTV’nin kaldırılması konusunda çalışmalara yardımcı olmalarını beklediklerini söyleyen Saraç, “Kurum olarak elimizden gelen her türlü girişimde bulunuyoruz. Sektör olarak, ÖTV’nin kaldırılması için borsaya destek olun” diye çağrı yaptı.

‘Borsayla büyük ilerleme kaydedeceğiz’
İstanbul Altın Borsası’nın sektörün gelişmesine büyük katkı sağladığını dile getiren İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği Başkan Vekili İmam Altınbaş, “Elmas Borsası’nda önümüzdeki 5-10 yılda büyük ilerleme kaydedeceğiz, en azından bürokrasi ve devlet nezdinde kendimizi anlatmamıza Altın Borsası vasıtasıyla büyük katkı sağlayacak” dedi. Kimberley Süreci’nin sektörün elini kolunu bağlayacağı görüşüne inandıkları için olumsuz görüş bildirdiklerini söyleyen Altınbaş, “Ancak bizim bu görüşlerimize rağmen sürece imza atıldı. Dolayısıyla söz konusu sürece katılım ne İKO’nun ne İAB’nin ne de İDMMİB’in işi. Devlet bu sürece katılmayı uygun gördü, biz de vatandaş olarak bu karara saygı duyduk. Kimberley Süreci’nin borsamızın çalışmalarını etkileyeceğini sanmıyorum” şeklinde konuştu.
 
 
Yazdır | Arkadaşıma Gönder | Yorum Ekle
Diğer Son 10 Başlık
Eskimiş fuarcılık anlayışını değiştirdik
Mücevher modası defilesi gelenekselleşiyor
Atölyeciler ayar denetimlerini destekliyor
Fuarda Golden Shine Parıltısı
İKO Yabancı dil sınıflarının sayısı arttı
Vergi Düzenlemesi Torba yasaya girdi...
İKO'DAN DUBAİ ÇIKARTMASI
GESAD’ta kan değişikliği
İKO AYAREVİ
Ertuğrul Günay
Tüm Haberler

Tüm Yorumlar
Hiç Bir Yorum Bulunmuyor
 
Ana Sayfa   |   .
 
İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI © 2007 | Her Hakkı Saklıdır | Detaylı bilgi için: info@iko.org.tr
Web Sitesi Tasarımı ve Programlama | Webpaketi.com