İKO, bankacılardan kredi ve teminatta indirim istedi!

İKO, bankacılardan kredi ve teminatta indirim istedi!

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Yönetimi, Çemberlitaş’taki Merkez Binası’nda sektöre verilen altın kredileri ve faiz oranlarını görüşmek amacıyla Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank, TEB, Denizbank ve Vakıfbank yetkileriyle bir araya geldi.

Piyasada 10 Ağustos'ta başlayan döviz kaynaklı sıkıntıların ardından bankaların kredi faiz oranları ve teminat miktarlarını artırması, kuyumculuk sektörünü de olumsuz etkiledi. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) yönetimi, önde gelen 6 bankanın yöneticisiyle bir toplantı yaparak faiz ve teminat tutarı indirimi istedi. Türk kuyumculuk sektörünün en önemli temsil kuruluşlarından biri olan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), kuyumcuların kredi faiz oranları ve teminat tutarlarıyla ilgili artan şikayetleri üzerine finans sektörünün önde gelen 6 bankasının yöneticileriyle İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirdi.  Kuyumcular Odası’nın Çemberlitaş’taki merkez binasında yapılan toplantıya İKO Başkanı Mustafa Atayık, İKO Başkan Yardımcıları Burak Yakın, İlhami Yazıcı, Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Osman Demren, İş Bankası Ticari Bankacılık Ürün Bölümü Müdür Yardımcısı Ayşegül Dilek, Türk Ekonomi Bankası (TEB) Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten, Akbank Bölgeler Ticari Satış ve Pazarlama A Bölümü Bölüm Başkanı Övgü Güven, Akbank Bölgeler Ticari Satış ve Pazarlama A Bölümü Müdürü Fatih Rüştü Kaplan,  Türkiye İş Bankası Bölge Müdürü Barış Sarıibrahim, Yapı Kredi Ticari Bankacılığı Beyoğlu Bölge Müdürü Mete Şamil Öztürk, Yapı Kredi Nuruosmaniye Şubesi Müdürü M. Şevket İçli ve Denizbank  Nuruosmaniye Şube Müdürü Figen Özer katıldı.

"Her gün yüzlerce şikayet geliyor!
İKO Başkanı Mustafa Atayık, döviz fiyatlarındaki artışla birlikte bankaların altın kredi faizlerini yükseltmesi ve teminat artışlarının sektörde sıkıntıya yol açtığını belirterek, şunları kaydetti:     

"40 bin işletmeden oluşan kuyumculuk sektörü, üretim potansiyeliyle istihdama büyük katkı sağlıyor. Sektörümüz, bugün yıllık 10 milyar doları aşan iç piyasa ve ihracat potansiyeliyle ülkemize önemli bir döviz girdisi sağlıyor. Ağustos ayından itibaren dövizdeki yükseliş nedeniyle bankalarımız da yıllık faiz oranları ve buna paralel olarak teminat miktarını yükseltti. (Kredi faiz oranları) Sektör mensuplarımız bu konuda çok muzdarip. Bize her gün yüzlerce şikayet geliyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi aracılığıyla bile şikayetler alıyoruz."     

"Özel altın kredisi verilebilir"

Kuyumcular ve finans sektörünü "et ile tırnak gibi" birbirinden ayrılmaz iki meslek grubu olarak niteleyen Atayık, akaryakıt ve döviz fiyatlarının düşüşe geçtiği bir ortamda kuyumcular olarak kredi faiz oranlarının düşmesini beklediklerini söyledi.     

Atayık, "Son zamanlarda piyasalara bakıyorsunuz; dolar düşüyor, akaryakıt fiyatlarında da art arda indirimler yapılıyor. Aynı indirimi bankacılık sektöründen de bekliyoruz." dedi.     

Toplantıda, geçmişte olduğu gibi bankalardan sektöre özel faiz indirim olanağı sağlayan altın kredisi paketi açılmasının faydalı olacağı görüşünü dile getirdiğini aktaran Atayık, "İKO'nun referans vereceği kuyumculara 1-3 kilograma kadar indirimli faiz oranlarının uygulanacağı özel altın kredisi verilebilir. Böyle bir adım, özellikle küçük ölçekli işletmelerin rahat nefes almasını sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.     

 

"Altın kredileri de KGF kapsamına alınsın" önerisi

Mustafa Atayık, kuyumcu meslektaşlarının, altın kredisi faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte artan teminat miktarlarını karşılamakta çok zorlandığını, teminat yetersizliği yaşayan küçük ve orta boy işletmelere kefil olarak finansmana erişmelerine imkan sağlayan Kredi Garanti Fonu (KGF)  şemsiyesine, altın kredisi alan kuyumcuların da dahil edilmesi gerektiğini söyledi.     

Toplantıya katılan 6 banka temsilcisinin, "bugüne kadar olduğu gibi kuyumculuk sektörünü desteklemeye devam edeceğini" açıkladığını ifade eden Atayık, sorunların aşılabilmesi için iletişim kanallarının açık tutulması gerektiğini kaydetti.

229